Conference 2019

Participants

AEPM annual conference 2019

Safeguarding intangible heritage:
passing on printing techniques to future generations

23-25 May 2019
Nationaal Museum van de Speelkaart
Turnhout, Belgium

 

Participants

Amalie Aadahl, Museum Stavanger AS / The Norwegian Printing Museum, Stavanger, Norway

Jan af Buren, Litografiska Museet, Huddinge, Sweden

Richard Ardagh, The Type Archive, London, United Kingdom (speaker)

Jurgen Bönig, Hamburg, Germany

Robin Boone, Industriemuseum, Ghent, Belgium (speaker)

José Francisco Castro, Sociedad Cervantina – Imprenta del Quijote, Madrid, Spain

Colin Clarkson, Cambridge University Library, Cambridge, United Kingdom

Robert Clerebaut, AEPM, Brussels, Belgium.

Johannes Cornelisse, Endiku Pers, Philippine, The Netherlands

Filip Cremers, Nationaal Museum van de Speelkaart, Turnhout, Belgium

Johan de Zoete, Photomechanical processes, Utrecht, The Netherlands

Jacques Driot, Maison de l’imprimerie, Rebais, Belgium

Christelle Fort, Les jardins typographiques, Diors, France

Pascal Fulacher, Imprimerie Nationale/Atelier du livre d’art, Flers-en-Escrébieux, France

Patrick Goossens, Letter-Kunde, Antwerp, Belgium

Thomas Gravemaker, LetterpressAmsterdam, Amsterdam, The Netherlands

Walter Hattink, Drukkerijmuseum Meppel, Meppel, The Netherlands

Charles Hull, British Printing Museum, Mablethorpe, United Kingdom

Sandra Hull, British Printing Museum, Mablethorpe, United Kingdom

Guy Hutsebaut, Museum Plantin-Moretus, Antwerp, Belgium

Stéphane Jaugey, Atelier Pons, France

Mana Kaasik, Estonian Printing Museum, Tartu, Estonia (speaker)

Maartin Kentgens, Nederlands Steindrukmuseum, Valkenswaarde, The Netherlands (speaker)

Ruth Kirkby, Glasgow School of Art, Glasgow, United Kingdom

Ulrike Koloska, Berlin, Germany (speaker)

Uganda Kwan, Nanyang Technological University, Singapore

Mats Larsson, Gramus, Sweden (speaker)

Hugh Macfarlane, Tudor Black Press, Marnes, France

David MacMillan, Mineral Point, United States

Alan Marshall, AEPM, Lyon, France

Sallie Morris, University of Reading / The Type Archive, Reading/London, United Kingdom

Fernande Nicaise, Musée de l’imprimerie et de la communication graphique, Lyon, France

May Tove Nyrud, Museum Stavanger AS / The Norwegian Printing Museum, Stavanger,Norway

Knut Ketil Oftedahl, Atelier S8, Sandnes, Norway

Young-tack Oh, Cheongju Early Printing Museum, Cheongju City, South Korea (speaker)

Ludivine Onuczak, Maison de l’imprmerie, Thuin, Belgique (speaker)

Ralph Pittich, Pro Lichtdruck, Schaafheim, Germany

Pavel Pohlreich, National Technical Museum, Prague, Czech Republic

Ed Rayher, Swamp Press, United States

Susanne Richter, Museum für Druckkunst, Leipzig, Germany (speaker)

Arkadiusz Rogozinski, Book Art Museum, Lodz, Poland

Martial Roulot, Maison de l’imprimerie, Rebais, Belgium

Pauline Rummel, Estonian Printing Museum, Tartu, Estonia (speaker)

Sabrina Sauniere, Musée de l’imprimerie et de la communication graphique, Lyon, France

Nicole Sauerwein-Pittich, Pro Lichtdruck, Schaafheim, Germany

Jan Schilperoord, Drukkerijmuseum Meppel, Meppel, The Netherlands

Stéphane de Schrevel, Ghent, Belgium

Slobodanka Sibalic, Museum of Science and Technology, Belgrade, Serbia

Stefan Soltek, Klingspor Museum, Offenbach, Germany

Ronald Steur, Stichting Lettergieten 1983/Typefoundry Westzaan, Westzaan, The Netherlands

Stein van Ittersum, Drukkerijmuseum Meppel, Meppel, The Netherlands

Dan Tait-Jameson, International Association of Printing Museums / The Printing Museum, New Zealand

Paweł Tryzno, Book Art Museum, Lodz, Poland

Mariya Tsymbalista, Andrey Sheptytsky National Museum, Lviv, Ukrania

Karel Van der Waarde, Graphic design – research, Belgium

Katherina Walter, Humboldt University, Berlin, Germany (speaker)

Gregory Walters, United States

Sofie Wilder, Nationaal Museum van de Speelkaart, Turnhout, Belgium

Sonu Sonya Yang, International Association of Printing Museums / Cheongju Early Printing Museum, Cheongju City, South Korea